Centrum Implantologii

i Stomatologii Estetycznej

Tomografia 3D

Tomografia komputerowa stanowi dziś jedno z podstawowych narzędzi diagnostyki obrazowej o szerokim zakresie zastosowań klinicznych. Promienie rentgenowskie przenikają przez pewną warstwę lub objętość organizmu, a następnie za pomocą komputera dane , które zostały zarejestrowane przez czułe detektory promieniowania są odpowiednio rekonstruowane, aby wyświetlić obraz rtg na ekranie monitora. Zbadane struktury mogą być analizowane w trzech płaszczyznach, czego brakuje w rentgenodiagnostyce dwuwymiarowej.

Pacjent przyjmuje taką dawkę promieniowania jakby miał wykonane zdjęcie pantomograficzne na kliszy. Badanie CBCT jest badaniem bezpiecznym, a zarazem doskonałym źródłem informacji o stanie tkanek twardych w obrębie twarzoczaszki.

Obecnie nie ma dokładniejszego stomatologicznego badania RTG do diagnostyki:

w endodoncji ( trudne do zdiagnozowania bóle zębów, choroby tkanek okołowierzchołkowych, ocena anatomii korzeni zębów, pęknięcia korzeni, urazy zębów),

próchnicy tkanek twardych zębów,

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

 

Po skończonym badaniu technik sprawdza, czy pacjent w trakcie badania nie poruszył się. Jeśli pacjent poruszył się znacznie , badanie powinno zostać powtórzone. Sam skan trwa kilkanaście sekund, jednak przygotowanie

i ustawienie pacjenta oraz rekonstrukcja obrazów, zapis badania na płycie CD, zajmuje w większości przypadków około 15-20 minut.

 

 

 • Czy jest coś, o czym muszę pamiętać przed badaniem 3D?

  Jeżeli masz na sobie biżuterię lub inne dodatki z zawartością metalu w okolicach głowy i szyi, powinieneś zdjąć je przed badaniem. Również jeżeli nosisz wyjmowaną protezę lub aparat słuchowy - będziesz proszony o ich usunięcie. Natomiast jeśli cierpisz na tiki nerwowe, bądź inne niekontrolowane odruchy, powinieneś o tym fakcie poinformować osobę wykonującą badanie.

 • Czy dawka promieniowania rentgenowskiego, jaką otrzymam, powinna mnie martwić?

  Nie. Skierowanie na CBCT powinno uwzględnić cel badania i być wystawione tylko wtedy, kiedy jest ono potrzebne. Pomimo że narażenie na promieniowanie rtg przy CBCT jest nieco większe niż przy cyfrowym zdjęciu panoramicznym, samo promieniowanie jest kilkadziesiąt razy mniejsze, niż w przypadku konwencjonalnej tomografii komputerowej głowy. Dawka zależy od parametrów badania i jest inna dla każdego pacjenta.

 • Gdzie mogę znaleźć dodatkowe informacje?

  Jak w przypadku każdej procedury medycznej musisz wyrazić na badanie CBCT swoją zgodę, więc masz prawo wiedzieć, jak będzie ono wykonywane. Nie bój się więc zadawać pytań swojemu stomatologowi i zawsze proś o szczegółowe wyjaśnienia

 • Dlaczego  na  badanie CBCT konieczne jest skierowanie?

  Ponieważ pacjenci mogą zostać skierowani na badanie z wielu różnych powodów. Skany CBCT są wykorzystywane przez lekarzy specjalizujących się w różnych dziedzinach stomatologii: endodontów, ortodontów, implantologów, chirurgów stomatologicznych oraz stomatologów zachowawczych. Na skierowaniu lekarz zapisuje rozpoznanie problemu zdrowotnego.
  Jeżeli nie jesteś pewny, dlaczego zostało wystawione skierowanie, zapytaj o to swojego dentystę.

Stomatologiczne stomatologiczne CBCT (nazywane również “Cyfrową Tomografią Volumetryczną” (DVT) lub potocznie Stomatologiczną Tomografią 3D) jest odmianą  tomografii komputerowej. Wiązka promieniowania RTG ma kształt stożka, stąd inna nazwa tomografia wiązki stożkowej. Krótki czas badania  oraz jeden obrót lampy wokół głowy pacjenta powoduje, że dawka promieniowania jest kilkanaście a nawet kilkaset razy mniejsza niż w przypadku tomografii komputerowej ogólnomedycznej.

 

 

 

Jak przebiega badanie CBCT?

 

Na początku operator aparatu przedstawia pacjentowi przebieg badania. Następnie pacjent siada  na krześle wewnatrz aparatu. Badanie polega na tym, że lampa rtg obraca się wokół głowy pacjenta, jednak jej nie dotyka. Wydaje przy tym głośny odgłos, w trakcie jego trwania pacjent wie, że nie powinien się poruszyć.

próchnicy tkanek twardych zębów,

urazów zębów i kości,

w ortodoncji,

w planowaniu leczenia implantologicznego.

w chirurgii stomatologicznej (zęby zatrzymane, zęby mądrości, torbiele, nowotwory kości),

stanów zapalnych zatok obocznych nosa ( tomografia zatok obocznych nosa obciąża pacjenta dawką kilkadziesiąt razy większą niż badanie CBCT),

Copyright © 2014 - All Rights Reserved